PasjaGSM.pl
  Jesteś w: Forum > [Projekt] Nowa gra w wydaniu PasjaGSM.pl

[Projekt] Nowa gra w wydaniu PasjaGSM.pl

Forum.PasjaGSM.pl » ...:Sprzęt:... » Nokia » DCT-3 » [DCT3] Modyfikacje HW i SW » NokiX » Programowanie » [Projekt] Nowa gra w wydaniu PasjaGSM.pl
Przesunięty przez: Domi
2006-02-02, 23:00
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość

grzesiek1711 
Starszyzna
heh 3x P????Team :P

Telefon: 3310+6600
Operator: Plus
Wysłany: 2005-12-18, 12:57   [Projekt] Nowa gra w wydaniu PasjaGSM.pl

Witam.

Tak zafascynował mnie ten temat z duck hunter'em pongiem itp. pomyślałem nad stworzeniem swojej gry - ale sam nie mam jak jej testować (nawet nie wiem jak to skompilować) nie znam prawie wogóle C/C++ (ale się uczę). I wyskrobałem SOKOBANA
O tym chyba jeszcze nikt nie pomyślał - a wychodzi całkiem całkiem...

W załączniku macie to co do tej pory zrobiłem. Oraz przykładowy "screenshot" (z finalnej wersji...która kiedyś będzie).

Gotowy jest cały zamysł - pozostało to poprawić (moja znajomość C = 0).
Zrobić kilka warunków którymi będę się dziś zajmował (chodzi o to że sokoban nie może przechodzić przez ściany, może pchać tylko 1 skrzynkę itp.).

Plansza ma wymiary 21x11 pól, z których mogą to być:
0 - background - czyli tło gry (narazie w postaci szachownicy - można to zmienić edytując plik backgr.bmp)
1 - clear - jest to puste pole (białe) po którym porusza się nasz sokoban
2 - wall - poprostu ściana
3 - sokoban - główna postać (tutaj jest to taka kuleczka)
4 - box - skrzynia którą może nasz bohater pchać
5 - place - miejsca na umieszczenie skrzynki
6 - place+box - są to pola z już umieszczonymi skrzynkami.
Zapisałem tak specjalnie z cyframi, bo gra opiera się o tablicy 21x11 pól i to na niej wykonywane są wszystkie operacje - a po naciśnięciu klawisza jest ona przerywowywana.

właśnie się zorientowałem, że trzeba dodać jeszcze jedną wartość - sokobana stojącego na polu na którym może stać skrzynka - bo jak z niego zejdzie (tak standardowo) to zamarze to pole i nie będzie gdzie tej skrzynki ustawić.

Na górnym pasku jest tak:
S (Score) - liczba punktów, np. liczba ustawionych skrzynek (do 999)
L (Level) - poziom, numer planszy (do 99)
M (Moves) - liczba ruchów (do 999)
T (Time) - czas w minutach i sekundach (do 99:99)

Gotowe jest też intro. Trzeba to wszystko tylko ze sobą zintegrować, dodać obsługę światła, dźwięków itp (roboty jest jeszcze sporo).
Jak popatrzycie na screen to zobaczycie że czcionka jest jakaś taka malutka - tak jest ona zrobiona na bitmapach (można edytować wszystkie bitmapy...zmienić całkowicie wygląd gry).

Ale to żeby można było później dodawać levele (tak jak w Breake'rze) , to już chyba będzie trzeba z Yak'iem zagadać, bo sami sobie raczej nie poradzimy...

Tak, roboty jest dużo, dlatego pomyślałem, że wszyscy którzy coś już potrafią mogą się podzielić pracą i wydamy gierkę z logiem i pod patronem PasjiGSM

Z levelami nie będzie problemu (możemy wybierać ile wlezie :D) - popatrzcie do pliku levels.txt w załączniku

Wogóle co o tym sądzicie??

ps - to co teraz jest zrobione powinno (z założenia) po odpaleniu namalowac planszę (bez cyfr na pasku na górze) i można poruszać sokobanem w środku labiryntu (skrzynki itp. będą się wymazywać).
Ostatnio zmieniony przez Domi 2006-02-02, 23:00, w całości zmieniany 2 razy  
^

AdSense

mdawidm 
Expert
VIP

Telefon: only 33x0
Operator: Orange
Wysłany: 2005-12-18, 13:27   

Pomysł świetny... tylko najgorzej to zrealizować. Ale ostatnio na forum coraz więcej osób próbuje tworzyć skrypty więc myslę, że na pewno się uda :)
Tylko Yak ostatnio przepadł bez śladu.

bobek_wb 
Starszy Użytkownik

Telefon: DCT-3
Operator: Era
Wysłany: 2005-12-18, 13:42   

Pomysł bardzo dobry sma nawet myślałem o podobnej grze ale najpierw chciałem napsac prostsza gre i wymyśliłem tego DUCK SHOOTER'a. Swoją gre powinienem skończyć przed świetami a na 99% jutro dam wam wersje beta 2 gdzie będzie można poruszać celownikiem
i strzelać do kaczki(narazie jednej). A jak juz ją skończe to moge pomóc na tyle ile umiem.

P.S. Sprawdziłem ten twój plik makefile i jest wszystko w porządku. I jak chcesz skompilowac to musisz jeszcze w tym folderze stworzyć plik soko.x i soko.nrx.
Jak stworzysz ten plik soko.nrx to wklej tam to:
Kod:
pool="ENVIRONMENT"

/* #object <soko.x> */

/* #end */

call value "def/mapa/title","Sokoban",pool
call value "def/mapa/msg",x2d(5e0),pool
call value "def/mapa/arg",add_5e0_id(mapa),pool
call value "def/mapa/flags",x2d(4),pool
call value "def/mapa/action",locate("action_select_back"),pool

say "wszystko poszło ok"

A w plik soko.x zostaw pusty ale musi on tam być.
Nastepnie odpal NokiX przejdz do Dumper jako skrypt wybierz make.nrx a jako parametr wpisz nazwe folderu gdzie znajduja sie źródła czyli u ciebie sokoban.
Acha i jeszcze coś folder ten ze źródłami musi byc w foldzerz scripts w nokix'ie.
Jakbys jeszcze czegoś niezrozumiał to pisz!
^

y37 
Expert
D E I C I D E

Telefon: kilka
Ostrzeżeń:
 1/5/6
Wysłany: 2005-12-18, 21:36   

grzesiek1711, ja zrobilem jedne blad zaczelm od pisania dfuzej gry a tu gowno poprstu napoczatek napsiz cos zebys mogl prouszac bitmapa a potem dalej i dalej (np., zeby rysowalo polozenie bitampy) z czasem sie cos napsize ja sie bawe w to od czerwaca noi jakos idzie

grzesiek1711 
Starszyzna

Wysłany: 2005-12-18, 21:52   

y37, ja wiem czy to duży i trudny projekt (co to najważniejsze już praktycznie jest)??
narazie to ja muszę kupić 3310 żeby się dalej rozwijać (i testować wszystko) :P

gra na początek ma sama umieszczać się w menu (zał. nr 1)
będzie jeden level (ten ze screen'a) - obsługą leveli doda się później - najpierw od razu załadowane w grę, później jako parametr skryptu (zał. nr 2)
Liczenie czasu, czy kroków to już szczegóły - ważny jest enigie...
^

druidbartek 
Expert

Wysłany: 2005-12-19, 12:59   

oczywiscie deklaruje sie do wspołpracy ; ]
ale w srode jade do domu na swieta... wracam dopiero w styczniu : / ehhh

a pomysł całkiem realny - obecnie nie mam czasu skończyć swojej gierki, jakoś tak wypadło, ale ogólnie wszystko jest realne z bitmapami zaden problem
^

sander18 
Starszyzna
Nie Wie Co Pisze ;)

Telefon: nokie
Operator: Orange
Wysłany: 2005-12-19, 13:26   

ja oczywiscie tez w miare mozliwosci sluze pomoca :]
w tej chwili zaczynam prace nad nastepna gra. wpadl mi do glowy pomysl, zeby zrobic na nokie pewna kiedys bardzo popularna gre... co to? na razie tajemnica, ale wydaje mi sie, ze bedzie mialo wziecie... :] a i projekt calkiem prosty :]

niestety z braku czasu, pewnie wyjdzie ona dopiero w styczniu... tym bardziej, ze podobnie jak druidbartek jade wkrotce do domu na swieta :]

grzesiek1711 
Starszyzna

Wysłany: 2005-12-19, 17:55   

dobra niech mi to ktoś wytłumacz po kolei...co i jak z tą kompilacją...

mam pliki

Soko.c - tutaj jest kod z grą
soko.x - pusty (ponoć ma on być)
makefile - to jest dobrze (ktoś już sprawdzał)

taaa i w pliku soko.nrx mam tak:

pool="ENVIRONMENT" - nie wiem co to...ale było to jest

/* #object <soko.x> */
/* #end */

no i definicje:

call value "def/soko/title","Sokoban",pool
call value "def/soko/msg",x2d(5e0),pool
call value "def/soko/arg",add_5e0_id(mapa),pool
call value "def/soko/flags",x2d(4),pool
call value "def/soko/action",locate("action_select_back"),pool

czyli niby wszystko OK

katalog soko mam w katalogu ze skryptami. Biorę skrypt make.nrx do dumpera i otrzymuję:

Making...
+ [soko]
| make: Nothing to be done for `all'.
Done!

jak wezmę jakiś inny skrypt (nawet yaka) to sytuacja się powtarza. Jak wziąłem źródła duck shotera wrzuciłem do katalogu duck to coś tam mieli mieli - wywala full błędów i pokazuje script error (czyli chyba kompiluje).

Mam pościągane wszystko, zainstalowane w katalogu C:\Nokix\ i nic z tego...pomóżcie...
^

druidbartek 
Expert

Wysłany: 2005-12-19, 19:01   

grzesiek1711, to po prostu weź otwórz na chwilke ten plik *.c i coś tam zmień i na nowo popraw i zapisz - chodzi o to żeby miał on nowszą datę modyfikacji od *.nrx : ]

[ Dodano: 19-12-2005, 19:03 ]
pozatym troche w nrx powino być więcej - bo skoro używasz np tekstów, czy grafik to będzie potrzebne jednak pare linijek wiecej.... grrr znowu nie mam NokiXa : [
^

joci2000 
Nowicjusz

Telefon: 3330
Wysłany: 2005-12-19, 22:24   

I nie zapomina obrazy ;)
^

_Brutus 
Moderator
dragon podśmiechujek

Telefon: Samsung Ace II
Wysłany: 2006-02-18, 23:13   

Hej, czy prace nad grą ustały? Bo fajny ten projekt i dość prosty...

Przepisałem wszystko na VHAM'a i dodałem parę rzeczy od siebie, wyświetlane są napisy, czas leci, można przesuwać skrzynki, tylko jedną na raz, wstawiać skrzynki do place, tylko jeszcze nie dokończone to jest. M.in. sokoban zamazuje place, jeśli w nie wejdzie. Próbowałem coś zrobić z dodatkową pozycją, 7 - plball, czyli sokoban w place, ale nie idzie mi za bardzo, może to ktoś poprawi :/

Kod trochę długi, ale lepiej tego nie umiałem napisać, bo ja prawie C nie znam :/
Wszystko trochę lamersko napisane, ale większość działa :]
Czcionke wrzuciłem do jednego pliku, i zrobiłem to tak, jak robi to [yak] w Breakerze.

Zauważyłem jeszcze, że trochę źle plansza była wyliczona, po jeśli ma 11 wysokości, to zachodzi na górny pasek z napisami, więc pierwsza pozycja musi być samymi zerami ;] zmieniłem level, w folderze są trzy, bo przepisałem ;)

No, prawię większość zrobiona, jeszcze tylko levele, sterowanie poprawić, opcje (dźwięki, itp) no i następna gierca gotowa :P
^

druidbartek 
Expert

Wysłany: 2006-02-20, 23:52   

_Brutus, tylko jak widze te inty wszędzie w dodatku niepotrzebne : ]
przyznaje że sam takie niedawno uzywałem ale jednak, prawie 1000B RAMu na jedną gierce to jednak 10x za dużo :D nie wiem które fony to uciągną

też troszke myślałem o tej grze i udało mi się wykombinować żeby jedno pole było opisane tylko za pomocą 2 bitów ( u ciebie są to 4 bajty : ] ), ale czasu też teraz brak :/
^

yak 
Starszyzna

Telefon: Kilka DCT3
Operator: Vodafone
Wysłany: 2006-02-21, 11:50   

Tak w zasadzie to nie zauwazylem tego tematu wczesniej. Powstal tuz przed pojawieniem sie SDK V2, wiec opisywane sa tu jeszcze stare metody. Nalezy wiec zauwazyc, ze teraz robi sie to troche inaczej i nie nalezy sie tym powyzszym opisem sugerowac.

grzesiek1711 przy lini pool="ENVIRONMENT" napisal, ze nie wie co to. To jak widac przypisanie napisu "ENVIRONMENT" do zmiennej pool. Jest to robione tylko dla wygody gdyz ten wlasnie napis trzeba podawac do kazdego wywolania instrukcji CALL VALUE, np. przy tworzeniu definicji. A wiec pozniej zamiast:

call value "def/moja_aplikacja/msg",x2d(5e0),"ENVIRONMENT"

pisze sie:

call value "def/moja_aplikacja/msg",x2d(5e0),pool

Troszke krocej i szybciej sie pisze (environment to taki skomplikowany wyraz ;)).

Pozdrawiam
[Yak]

Odpowiedz do tematu